---

indianie.org - wioska indiańska Jurowce, Białystok

---
header_wioska

Strona główna / Kultura i zwyczaje / Święta fajka
A+ R A-

Święta fajka

Email Drukuj

Ceremonia Świętej Fajki i tańce są uroczystymi wydarzeniami. Święta fajka jest używana do łagodzenia nadnaturalnych mocy. Jest także używana kiedy podejmowane są wspólne ważne decyzje. Fajka odzwierciedla demokratyczny typ rządów zapoczątkowany przez amerykańskich Indian, który w nowopowstających Stanach Zjednoczonych został powielony, jak widać w Konstytucji i Deklaracji Niepodległości. To była wolna demokracja, system oparty na mądrości i prawdzie. Nie tak jak grecka demokracja posiadająca kontrowersyjne metody podporządkowania.

Opiekunem fajki jest najwyższy rangą wódz. Jego obowiązkiem jest słuchanie w demokratyczny sposób innych członków rady. W plemiennych organizacjach militarnych osoba stojąca na czele nigdy nie była dyktatorem. Osoba ta słuchała co mają do powiedzenia członkowie rady trzymający zapaloną fajkę. W tym dyplomatycznym i egalitarnym społeczeństwie istniał system demokracji, gdzie wszyscy wodzowie i przywódcy wspólnie podejmowali decyzje.

W ten sposób żadna decyzja nie spoczywa na barkach jednego człowieka. Każdy plan ataku był analizowany wspólnie. Święta Fajka używana jest we wszystkich ceremoniach religijnych. Jest to wysoko ceniona tradycja kulturowa kontynuowana w obecnych czasach w taki sam sposób jak w przeszłości.

Legenda fajki opowiada o dwóch mężczyznach pracujących w lesie. Podczas odpoczynku jeden z mężczyzn powiedział do drugiego aby spojrzał w górę i obejrzał obiekt na niebie. Mężczyźnie nie chciało się podnosić głowy sądząc, że to jakiś żart. Ale współpracownik nieustępliwie rzekł: "Spójrz w górę, to jest coraz bliżej". W końcu ciekawość pokonała pierwszego mężczyznę i zrobił to o co prosił go przyjaciel. Spojrzał w górę na niebo. I nagle dostrzegł przepiękną kobietę w sukni z białej skóry schodząca ku nim z nieba. W ręku trzymała święta fajkę, dar od Pierwszego Robotnika aby pomóc w wyrażaniu wdzięczności i wypraszaniu przyszłych łask.

Kiedy święta fajka jest palona podczas ceremonii, najpierw jest kierowana ku niebu do Pierwszego Robotnika, skąd pochodzą największe moce, częścią "gdzie trzonek fajki jest szpiczasty". Fajka jest również ofiarowana Matce Ziemi, czterem porom roku, czterem wiatrom.

Ofiarowanie Świętej Fajki Czterem Wiatrom oznacza:

 • W kierunku wschodzącego słońca - abyśmy witali nowy dzień z dobrymi myślami
 • W kierunku południowym - tam gdzie wieczne lato żyje - dające nam ciepło, dobroć i życzliwość
 • W kierunku zachodzącego słońca - noc daje nam dobre sny abyśmy mieli dobre samopoczucie, spokój ducha i odnowienie
 • W kierunku północy - tam gdzie wieczna zima żyje - dając nam pogodę abyśmy znosząc ją doskonalili nasze umysły i ciała

Dym jest wówczas dmuchany cztery lub więcej razy równocześnie modląc się, wyrażając wdzięczności i dobre życzenia dla wszystkich.

Ceremonie, w których używa się Świętej Fajki:

 1. Ceremonia Świętej Fajki
 2. Stowarzyszenie Świętego Tytoniu
 3. Szałas Pary
 4. Taniec Słońca
 5. Codzienne Tańce
 6. Parada Tańców przez wioskę, podobnie jak przy Crow Fair
 7. Taniec Powrotu Wojownika
 8. Podczas przenoszenia wioski w nowe miejsce
 9. Podczas narady wodzów
 10. Indywidualnie lub w grupach

Kontakt

Wioska indiańska
Jurowce k/Białegostoku

ok. 4km na trasie do Augustowa

tel. 85 65-22-816

kom. 606-10-12-38

email: info (at) indianie,org