---

indianie.org - wioska indiańska Jurowce, Białystok

---
header_wioska

Strona główna / Rękodzieło / Naszyjniki
A+ R A-

Naszyjniki

Email Drukuj

naszyjniki

 

Loop jest ulubionym i najczęściej noszonym akcesoriem tancerzy dawnych Crow. Zarówno ze względu na swój elegancki wygląd jak i niewielką wagę. Dodatkowa charakterystyczną cechą jest to, że jest łatwy do wykonania. Istnieją dwa podstawowe typy tych naszyjników, pierwszy wykonany z kości, drugi z paciorków.

Pierwszy z tych typów jest starszy i łatwiejszy do wykonania, ale bardziej kosztowny (ze względu na cenę kościanych krążków). Wg. Curtisa Crow robili go z kostnych krążków robionych z łopatek bizonich, jednakże najprawdopodobniej nie jest to prawdą. Spójrzmy na naszyjnik kostny, liczba sznurów wacha się w nim od 9 do 20, najczęściej jednak spotykamy 9-14 sznurów. Każdy sznur jest dłuższy od tego który jest nad nim o około 0,5 cm do 2,5 cm. W środku każdego ze sznurów znajduje się pojedynczy mosiężny koralik choć też często spotykane są paciorki jasnoniebieskie i czerwone z białym środkiem(...) Dolna pętla ma zwykle kilka mosiężnych guzików, lub taki guziki przymocowane są do oddzielnego cieńszego skórzanego paska. Część boczna wykonana jest z surowej lub bardzo sztywnej skóry o długości ok 28,5 cm. Czasami dekorowane są mosiężnymi ćwiekami, na ogół jednak nie mają żadnej dekoracji. Rzemienie związywane są na supeł na zewnątrz tych bocznych skór, a czasami dla ochrony węzła umieszcza się koralik. Często spotyka się dodatkowe rzemienie przyczepione do każdego z węzłów lub dwa splecione ze sobą wąskie rzemienie zamiast jednego grubego. Długość tych frędzli wynosi czasami do 30 cm. Naszyjnik ten przymocowany jest do szyi za pomocą dwóch oddzielnych rzemieni przymocowanych do górnej części bocznych skór...


Wiele naszyjników - Loop ozdobionych jest muszlami przymocowanymi do każdej z bocznych skór na wysokości trzeciego lub czwartego sznura. Mają one średnicę około 7,5 cm, w środku koralik, wstążkę lub ogonek gronostaja. Według obliczeń na Loop składający się z 13 sznurów potrzeba około 2400 kościanych krążków.


Na podstawie: "American Indian Hobbyist"
Tłumaczenie Leszek "Sasza" Cyryłowski

Kontakt

Wioska indiańska
Jurowce k/Białegostoku

ok. 4km na trasie do Augustowa

tel. 85 65-22-816

kom. 606-10-12-38

email: info (at) indianie,org