---

indianie.org - wioska indiańska Jurowce, Białystok

---
header_wioska

A+ R A-

Parfleche

Email Drukuj

parfleche

 

Crow wytwarzali największą ilość pojemników z surowej skóry (tzw. parfleches) spośród wszystkich plemion Montany. Jednocześnie jak podają biali badacze i podróżnicy pod koniec XIX w i na początku XX w plemię to utrzymywało bardzo wysoki poziom produktów. Niektórzy twierdzą, że także ich wcześniejsze produkty Wron wyróżniały się wysoką jakością. W wyrobach z surowej skóry produkowanych przez Wrony możemy rozpoznać niektóre podstawowe cechy charakterystyczne dla Nez Perce i Szoszonów. Najbardziej rozpowszechnione rodzaje toreb z surowej skóry to torby: kopertowe (envelope), cylindryczne (cylinder), płaskie skrzynki (flat cases) i pudełka - skrzynki w kształcie łódki (boat - shaped cases). Torby te służyły do przechowywania takich rzeczy jak: suszone mięso, jagody, tłuszcz, elementy stroju i przedmioty ceremonialne.

Pudełka kopertowe Crow były długie i wąskie, prosto ale precyzyjnie namalowane. Zdobnictwo było bardzo wyraziste o kanciastych kształtach. Częstymi elementami zdobienia tych pudełek były tzw. diamenty i klepsydry niejednokrotnie wkomponowane w prostokątne formy. Były one malowane w centralnym miejscu każdej klapy. Po zamknięciu obu klap tworzyły jeden wzór. Często używano także innych geometrycznych wzorów(...)

Indianie używali do wyrobu parfleches surowej (nie garbowanej) skóry. Najlepiej aby wybrana skóra była jednolita tzn. żeby zwierze z którego pochodzi nie było pstrokate. najlepszy kolor to jasny różowy bądź kremowy(...)

Torby kopertowe były różnych rozmiarów, ale zawsze wykonywane były parami tak, aby można było je przymocować po obu stronach konia podczas jazdy(...)

Kontakt

Wioska indiańska
Jurowce k/Białegostoku

ok. 4km na trasie do Augustowa

tel. 85 65-22-816

kom. 606-10-12-38

email: info (at) indianie,org